Zmysel života

Zmysel života.

Aký je zmysel života?
Vedie ma niekto na tejto púti životom určitým smerom, alebo je to všetko len náhoda? Prečo som na tomto svete? Prečo som sa narodil? Narodil som sa iba náhodou z lásky dvoch ľudí?
Aká je podstata, aký to má všetko vlastne zmysel?
Vieme, že myseľ dokáže ovládať celé telo, celý organizmus. Na svete je všetko usporiadané podľa určitých zákonitostí. Celý vesmír sa riadi určitými pravidlami. Všetko so všetkým súvisí a maličkosti tvoria celok. Jedinec dokáže strhnúť masy, ale aj dav dokáže ovplyvniť jednotlivcov. Každý človek, nech už je akokoľvek ovplyvniteľný okolím, si môže vybrať svoju cestu, svoj smer, ktorým sa chce vydať. Je to jeho prirodzené a prednostné právo. Záleží na každom z nás ako s tým naložíme a čo chceme v živote dokázať.

Niekedy dávno som sa pokúšal nájsť zmysel života, celkom jednoducho, aj ja. Vzal som si papier a ceruzku. Ako nadpis som dal: „Zmysel života.“ Písal som tam pod seba slová, vety a frázy, ktoré ma napadli. Vyčistil som si takto myseľ. Trvalo to dosť dlho, asi hodinu, kým som konečne pocítil nejaké emócie a po chrbte mi prebehli zimomriavky. Bolo to pri slovách: „Byť spokojný a šťastný.“

luka

Zdalo by sa, že hľadať zmysel života je úplný nezmysel, veď každá forma života končí smrťou, ale keď už sme sa ale narodili, žiť sa musí. Žime teda tak, aby sme si mohli na sklonku svojho života s čistým svedomím povedať: „Prežil som krásny život.“ Podľa Biblie je napríklad zmyslom života prehlbovanie vzťahu s Bohom. Ako sa ale hovorí, koľko ľudí, toľko chutí. Preto je známe, že zmysel života je pre každého jednotlivca iný.
Pre niekoho sa stáva zmyslom života rodina, pre niekoho povolanie a pre niekoho nič nerobenie. Niektorí ľudia vidia svoj zmysel života v peniazoch, v hojnosti, či v blahobyte. Niektorí ľudia hľadajú zmysel života celý život. Niektorí ho nájdu skôr, no niektorí ho nikdy nenájdu. Zmysel života sa teda javí ako cieľ, ktorý si ľudia dávajú, vytyčujú, na svojej ceste.
Zdalo by sa, že zmyslom života je stať sa vlastne sám sebou.

Všetko je teda na tebe. Zmyslom tvojho života by malo byť čo najskôr nájsť ten tvoj zmysel. Pokiaľ je zmyslom tvojho života stať sa bohatým, tak sa ním staň. Pokiaľ chceš byť úspešným športovcom, tak sa ním staň. Túžiš byť výborným kuchárom, alebo automechanikom? Chceš sa stať vyhľadávanou lekárkou? Snaž sa ísť za svojim snom. Proste rob to, čo ťa najviac napĺňa. Stotožni sa so svojim bytím a kráčaj svojim životom čo najviac spokojný a šťastný a aj keď ťa na tejto ceste môže neraz ovplyvniť dokonca aj rodina, výber bude vždy len a len na tebe. Pokús sa stať osvieteným človekom. Osvieteným sa človek stáva vtedy, keď je spokojný so sebou samým a tiež je stotožnený so svojim konaním počas života. Cíti sa spokojný a šťastný. Hovorí sa, že našiel a napĺňa svoj zmysel života.

U tohoto článku nemůžete přidávat komentáře.