Zase iba nejaká náhoda.

Zase iba nejaká náhoda.

 

Bol to deň ako každý iný. Ráno som vstával do práce, kde som aj šťastlivo dorazil. Všetko prebiehalo ako stále, proste normálna pracovná činnosť a tak. Nič nenasvedčovalo tomu, že zase ma čaká iba nejaká náhoda.

 

Čo som sa dozvedel počas dňa?

 

Obyvatelia planéty Zem si môžu už dnes 9.5.2016 vychutnať najdôležitejšiu astronomickú udalosť tohto roka. Slováci majú obrovské šťastie, lebo prechod planéty popred disk Slnka uvidia už po 13:30hod SEČ a to v takmer po celej jeho dĺžke, vďaka veľmi priaznivej predpovedi počasia pre tento deň.

Naposledy sme to totiž zažili v roku 2006 a na ďalší takýto prírodný úkaz si budeme musieť počkať až do roku 2019. Planéta, ktorá je v našej slnečnej sústave najbližšie k Slnku, presne dnes 9.5.2016, prechádza popred jeho disk. Zo Slovenska to bolo možné, myslím,  pozorovať naposledy 7.5.2003.

O čo vlastne ide?

Princíp je v podstate podobný, ako je tomu napríklad pri zatmení Slnka. V tomto prípade sa však medzi Slnko a našu Zem nedostane Mesiac, ale planéta Merkúr.

Priemer Merkúra je síce o niečo väčší, ako je to u nášho mesiaca, ale vďaka veľkej vzdialenosti od Zeme nedochádza k zatmeniu. Ide o tzv. prechod, alebo tranzit popred disk Slnka.

Ako hovoria vedci, táto planéta musí byť v dolnej konjunkcii a zároveň tieto telesá musia byť v blízkosti prechodu určitej uzlovej priamky.

Tieto tranzity, ako ich nazvali,  je možné pozorovať vždy len u vnútorných planét, napríklad u planéty Venuša. Posledný obeh Venuše mohli pozorovatelia na našej planéte sledovať v roku 2012 a ďalší bude možné pozorovať až v roku 2117.Takže toho sa zrejme už mi súčasníci nedožijeme. Prechody Venuše sú teda omnoho zriedkavejšie ako je to u planéty Merkúr.

Obrovskou zaujímavosťou je ale to, že napr., pre pozorovateľa z povrchu planéty Mars je Zem taktiež jej vnútornou planétou, a teda z jej povrchu je možné pozorovať prechod Zeme a Mesiaca popred disk Slnka. Najbližší takýto prechod bude možné z planéty Mars pozorovať až  10.9. 2084. Takže možno až naši pravnuci môžu uzrieť toto nebeské divadlo.

 

Ako k tomu dochádza?

Tento prechod planéty Merkúr popred slnečný disk znamená asi toľko, že planéta je v tzv. dolnej konjunkcii a zo Zeme sa pomaličky premieta na obrovský kotúč Slnka. Sklon roviny obežnej dráhy Merkúra okolo Slnka voči ekliptike /čo je rovinná dráha Zeme okolo Slnka/, je približne 7 stupňov, preto sa pretínajú v jedinej súčasnej a to spoločnej, uzlovej priamke. Aby sme teda prechod Merkúra videli, pri dolnej konjunkcii musia byť Zem a aj Merkúr súčasne v blízkosti tejto pomyslenej uzlovej priamky. Je samozrejmé, že z konkrétneho miesta na Zemi /napr. Slovensko/, môžeme vidieť len prechody, kedy je v čase prechodu na danom mieste a to iba v určitom čase, naše Slnko ešte stále nad obzorom z pozorujúcej krajiny. Zase iba nejaká náhoda?

Zase iba nejaká náhoda

Ako často možno vidieť tento úkaz?

Ide o pomerne zriedkavý jav, v tomto prípade dochádza k nemu priemerne iba 13-krát za 100 rokov. /Pomyslel som si, to si predsa nenechám ujsť./ Zem pretína predsa uzlovú priamku Merkúra ročne iba dvakrát a to v období od 5. do 11. mája a od 5. do 15. novembra. V máji sa Merkúr nachádza v blízkosti zostupného uzla dráhy a zároveň sa nachádza v blízkosti určitej afélia svojej dráhy /je najďalej od Slnka, a tiež je najbližšie k Zemi/. Preto je jeho uhlový priemer v tomto čase najväčší, približne 12 oblúkových sekúnd. Naopak, v novembri je vo výstupnom uzle dráhy. /Vystupuje nad rovinu ekliptiky, je v blízkosti perihéliu, ako hovoria vedci. / Vtedy je najbližšie k Slnku, a tiež je najďalej od Zeme/ a uhlový priemer dosahuje iba 10 oblúkových sekúnd. Zaujímavé je, že novembrové prechody sú početnejšie než tie májové. Posledný zo Slovenska pozorovateľný prechod Merkúra cez slnečný disk nastal 7.5. 2003 a to v dopoludňajších hodinách.

Aj v tomto storočí bude niekoľko prechodov Merkúra. Až sedem z nich bude viditeľných aj zo Slovenska. Ten v roku 2019 bude výnimočný tým, že Merkúr bude prechádzať takmer stredom Slnka našej Slnečnej sústavy. Bohužiaľ, zo Slovenska tento moment asi neuvidíme, pretože sa odohrá už pod našim obzorom. Takže pozorovatelia , západne od nás / Anglicko, Francúzsko, Nemecko, atď./ ho uvidia ešte pred západom Slnka. Celý priebeh teda neuvidíme, možno len prvé dve úvodné hodiny. Ale ak ani to nie, tak si musíme počkať ďalších 13 rokov.

Merkur 3

Na tom by nebolo nič zvláštne. Po práci som išiel do centra na nákup potravín. Prírodnému úkazu som sa vôbec nevenoval, dokonca som na to priam pozabudol.

Keď som sa vracal späť, bol už večer asi 17:15 hod. Zrazu ma ožiarilo slnko. Nejakým podvedomím spôsobom som si spomenul na dnešný astronomický úkaz.

Vytiahol som mobil, zamieril na slnko a cvakol pár fotiek. Čo ak tam náhodou niečo bude. / Myslel som si, i tak je už neskoro, prepásol som to./ Cvak, cvak, cvak….a zase iba nejaká náhoda.

U tohoto článku nemůžete přidávat komentáře.